Ankara Rize Dernekleri Federasyonu

Yasemin KORKMAZ

1974 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Rize/Pazar Uğrak Köyünden,

1992 yılında Ankara Kimya Teknik Lisesinden mezun oldu.

1997 yılında Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünden mezun oldu.

2006 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Ana Bilim Eskiçağ Tarihi Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı.

1998 yılından beri MEB’de Tarih Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 2016 yılında Galeri Kara, 2018 yılında Galeri 369 ve Atilla Sav Sanat Galerisinde rölyef sergisi açtı.  

Yüzeyde yükseltme ya da çökertme şeklinde yapılan sanatsal çalışmalara Rölyef denir. Çalışmalarımı sunta üzerine yapıyorum . Talaş , kağıt ve tutkaldan hazırladığım çamur  çalışmalarımın ana malzemesini oluşturuyor. Bazı çalışmalarımı alçı kullanılarak yapıyorum. Yaptığım rölyef kuruduktan sonra akrilik boya kullanarak boyuyor ve vernikliyorum. Genelde doğaçlama çalışırım ama tarihçi olduğum için tarihi figürleri, sembolleri de kullanmayı severim .  Yaptığım çalışma kağıt rölyef değil. Kilden ya da seramikten hazırlanarak kalıp alma yolu ile yapılan rölyef de değil. Bu nedenle pişirme , kalıp alma gibi işlemler benim çalışmalarımda yer almaz. Doğa ilham kaynağım. Sanat zaten doğa ile gözlerimizin önüne serilmiş. Sadece bakmak değil , bakarken her ince ayrıntıyı fark etmek ve bunu tabloda şekillendirmek harika bir duygu.