Ankara Rize Dernekleri Federasyonu

Prof. Dr. Birsen Çeken

1962 Yılında Rize-Çamlıhemşin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı 1984 yılında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Anabilim Dalı’ndan mezun oldu.

1962 Yılında Rize-Çamlıhemşin’de doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı 1984 yılında Gazi Üniversitesi  Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1996–2002 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde, 2002–2011 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2011 yılında Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümüne Doçent olarak atandı. Halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi  Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.  Sanatçı ulusal ve uluslararası birçok kişisel sergi açmış ve birçok ulusal ve uluslararası karma sergiye eserleri ile katılmıştır. Sanatçının yurtdışı ve yurtiçi özel kolleksiyonlarda, kurum ve kuruluşlarda eserleri bulunmaktadır. Eserlerinde çoğunlukla akrilik ve suluboya tekniğini kullanmakla birlikte zaman zaman karışık tekniklerde eserler vermektedir. Kullandığı tekniklerle soyutlamaların ardında geçmişe göndermeler yaparak farklı bir sanat yapıtı ortaya çıkarmaktadır, bazen bu göndermeler geometrik biçimler içinde yer almakta, maviler, turkuazlar, yeşiller karanlık zeminlerden kendini göstermektedir.

     Sanatçının ulusal ve uluslararası birçok makalesi ve Adım Adım Suluboya adlı kitabı vardır.  Sanatçı birçok ulusal, uluslar arası sanat çalıştaylarında küratörlük yapmış, sergi ve sempozyum düzenleme kurul üyelikleri, bilimsel ve sanatsal etkinliklerde yürütücü ve katılımcı olarak görev almıştır.

      Sanatçı GESAM ( Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ) sanatçısı ve TÜRKSAV (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı ) yönetim kurulu üyesidir.

     Sanatçı bir çok özel ve resmi kuruluşlarda yapılan resim yarışmalarında jüri üyesi olarak görev almış, sergi, sempozyum seminer gibi sanatsal ve bilimsel etkinlikler düzenlemiştir.