Ankara Rize Dernekleri Federasyonu

Ankara’da Rize türküleri rüzgarı esti

Rize güzel memleket, çay kokayi gül gibi…

Ankara Rize ve Karadeniz Kültür Sanat Derneğinin (RİKAD) Karadeniz Türkü Topluluğu, ‘Rize Güzel Memleket’ adıyla bir konser verdi. 12 yıl önce amatör seslerle kurulan koro, Şef Abdullah Gündüz yönetiminde Rize yöresine ait 27 türküden oluşan repertuarıyla geceye katılanların memleket hasretini bir nebze de olsa dindirdi.

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesinde gerçekleştirilen konser, RİKAD Başkanı Elmas Kutlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Koro, Rize türkülerini seslendirirken, Şef Abdullah Gündüz, anlattığı hikayelerle salonu tıka basa dolduran izleyicilere nostalji yaşattı.

Konsere; Ankara Rize Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Muammer Bostan, KAR-DER Başkanı da olan Ankara Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Hacıfazlıoğlu, Ankara Sinop Dernekleri Federasyonu Başkanı Burhan Akdoğan, Ankara Bayburtlular Derneği Başkanı Adnan Bayram ile çok sayıda türkü dostu izleyici olarak katıldı.

Konser, “Rize güzel memleket, çay kokayi gül gibi” türküsünün koro tarafından seslendirilmesi ile son bulurken, RİDEF Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda RİKAD Başkanı Elmas Kutlu ile KAR-DER Kadın Kolları Başkanı da olan RİKAD Başkan Yardımcısı Emine Tülay Sülüngür, katılımcılara teşekkür ettiler. RİKAD Başkanı Elmas Kutlu’ya çiçek takdim eden Ankara RİDEF Başkanı Muammer Bostan, “RİKAD hepimizin gururu. Bir yapıyı kurmak zordur ama onu yaşatmak en zorudur. RİKAD 12 yıldır Ankaramızda sanat ve kültür alanında bir marka olmuştur. Başkanımız Elmas Hanım ve tüm ekibi ile bir kez daha gurur duyduk. Çok güzel bir geceydi, emeği geçenlere teşekkürler.” diye konuştu.

RİKAD Başkanı Elmas Kutlu ile Başkan Yardımcıları; Emine Tülay Sülüngür, Aysel Bal, Bengü Şahinbaş, Saffet Çapoğlu, Nizamettin Çiçek, Ayser Çapoğlu ve Yaşar Eskivar ile konuk olarak katılan Federasyon Başkanlarının sahnede hatıra fotoğrafı çektirmesi ile program sona erdi.